Suyunu Boşa Harcama

Bir hatırlatma yapmak istedim. Gerekli mi, gereksiz mi bilmiyorum!!!
Küresel ısınma gerçeğinin farkında olalım ve suyumuzu boşa harcamayalım...

Ufak ayrıntılarla büyük işler başarabiliriz. Kişisel su kullanımına gerekli önemi gösterirsek ilerisi için mantıklı işler yapmış oluruz...


gerekligereksiz su...

Hepsibirparti
gerekligereksiz "hepsibirparti"

Zeytinli Rock Fest

Türkiye'de rock müzik dinlemek istersek, ağustos'un başında Balıkesir Akçay'ın hemen yanıbaşındaki Zeytinli'ye gidebiliriz. Zeytinli'deki Dalyan sahilinde Pentagram'dan Mor ve Ötesi'ne Hayko Cepkin'den Bulutsuzluk Özlemi ve Moğollar'a Türkiye'deki bellibaşlı rock grupları birbiri ardına sahneye çıkacak. Olayın adı 3. Zeytinli Rock Festivali, tarihi 2-5 Ağustos 2007. Festivalin ilk gününde Nev, Kargo, Yüksek Sadakat, Bulutsuzluk Özlemi, Nekropsi, Dinar Bandosu, Cin Düğünü Mai sahneye çıkacak, ikinci günün konukları Pentagram, Almora, Moğollar, 6 Saat, Rampage, Yolgezer, Adelaide. Rockseverlerin 4 Ağustos Cumartesi günü Ogün Sanlısoy, Hayko Cepkin, Catafalque, 110, Zardanadam, Dead Army Boots ve Piiz'i izleyebileceği festival 5 Ağustos'ta Mor ve Ötesi, Anima, Sakin, Gren, Umut Kuzey, Aydilge ve Soda konserleriyle sona erecek. Denize sıfır Zeytinli Rock Festivali'nin müzik, deniz, kum, güneş olanakları sunduğunu da söyleyelim. Günlük bilet 3 YTL, kombine+kamp ücreti ise 10 YTL.
Ayrıntılı bilgiye buradan ulasabilirsiniz.
Ben gidebilecek miyim bilmiyorum ama kaçırmamak lazım.

gerekligereksiz Rock Tatili...

Ampulde Kaçak Varmış Fena Çarptı!

Ampul, 6 ok, 3 hilal, at derken...
Seçim sonuçları belli olalı uzun süre oldu ama ben ancak bilgisayar başına geçip yazabiliyorum.
Ampullerin voltajı düşünülenden yüksek cıktı. Türkiye seçimini yaptı ve hemen hemen 2 kişiden biri AKP dedi. %85 katılım olduğunu da düşünürsek, inanılmaz bir rakam.
Seçmenin seçimi AKP oldu...
Güzel bir söz vardır ya, "her işte bir hayır vardır". Türkiye için hayırlı olması umuduyla... Umut etmek güzeldir...
Olan biteni değiştiremeyiz...

gerekligereksiz seçim...

Bu Sizi İlgilendiriyorOkan Bayülgen'in sunduğu ''Bu Sizi İlgilendiriyor'' programı, seçim kampanyalarının ve palavralarının bolca olduğu ortamda, doğru programlardan biri...
Sayın Okan Bey'in sunduğu en ilgiç programlardan biri oldu galiba...

gerekligereksiz Bu Sizi İlgilendiriyor...

28 Weeks Later - 28 Hafta Sonra


Rage virüsünün Britanya adalarına yayılmasından altı ay sonra, Amerika ordusu düzeni yeniden sağlamış ve karantina altındaki bölgelere insanları tekrar yerleştirmeye başlamıştır. Ülke tekrar inşa edilirken, yurtlarına geri dönen bir mülteci aile tekrar bir araya gelmenin sevinci içindedir. Fakat içlerinden birisi korkunç bir sır saklamaktadır: içlerinden birisi Rage virüsü taşıyıcısıdır ve...Serinin ikinci filmi olan 28 weeks later, ilki (28 days later) kadar güzel olacak mı?
İlk filmin fragmanına da bir göz atmak lazım... 28 days later (28 gün sonra) güzel bir filmdi...
Konusu kısaca: Londra'daki bir araştırma merkezinden çevreye ölümcül bir virüs yayılır. Virüsten kurtulmayı başaran Jim, 28 gün baygın yattıktan sonra terkedilmiş bir hastanede uyanır. Dışarıya çıktığı zaman tüm şehrin adeta bir hayalet şehir haline gelmiş olduğunu görür.

Aradan geçen zamanda neler olduğunu anlamaya çalışırken, kendisine saldıran zombilerden ancak Selena ve Mark adlı iki kişinin yardmıyla başarır.

Virüsten kurtulmayı başaran bu ikili Jim'e virüsün tüm dünyayı ele geçirdiğini ve hayatta kalmayı başaran bir grup insanın da zombilere karşı mücadele ettiğini anlatırlar. Böylece kendileri gibi virüsten korunmayı başarmış bir grup ordu mensubu ile hayatlarını kurtarmak için hazırlıklara başlarlar...
gerekligereksiz 28...

Live Earth tüm dünyaya seslendi

Madonna, Red Hot Chilli Peppers, The Police, Roger Waters, Shakira, Bon Jovi başta olmak üzere 150’den fazla grup ve şarkıcının sahne aldığı Live Earth konserleri yapıldı.Küresel ısınmayla mücadelede bilinçlendirmeyi ve insanları durumun ciddiyetinden haberdar etmeyi amaçlayan dünyanın 9 kentinde düzenlenen Live Earth konserleri yapıldı. Live Earth konserlerinin saat farkı nedeniyle ilki olan Sydney ayağında gösteri, vücutları beyaza boyanmış Avustralya yerlileri Aborjinlerin “Hoşgeldiniz” mesajıyla başlatıldı.

Daha sonra ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore’un, küresel ısınmayla mücadeleye katılım çağrısında bulunduğu video görüntüleri oynatıldı.

Al Gore’un açıklamasından sonra müzik ziyafeti, funk grubu Blue King Brown ile başladı.


Japonya’nın başkenti Tokyo’nun hemen doğusundaki Makuhari Messe salonunda düzenlenen konser, Genki Rockets’ın solisti Lumi’nin sanal görüntüsüyle başladı.

Lumi, 10 bin kişinin doldurması beklenen salonda herkesi, küresel ısınmayla mücadeleye davet etti ve kendisini dünya dışından 17 yaşında genç olarak tanıtarak, “Dünya mavi bir yıldız gibi parlıyor” dedi.

HAMBURG’DA SHAKIRA FIRTINASI
Konserlerinin Hamburg ayağında Latin pop şarkıcısı Shakira sahne aldı. Birçok Alman sanatçının da sahneye çıktığı konserde pop şarkıcıları Enrique Iglesias ve Yusuf İslam da şarkılar söyledi.

Londra’da da ünlü Wembley Stadı’nda Red Hot Chili Peppers’tan Chad Smith, Queen’den Roger Taylor ve Foo Fighters’dan Taylor Hawkins tarafından açılan dev konser, Metallica, The Beastie Boys, Snow Patrol ve Duran Duran gibi ünlü gruplarla sürdü.

HEDEF 2 MİLYAR KİŞİYE ULAŞMAK
Etkinlik kapsamında New York, Londra, Hamburg, Tokyo, Şangay, Johannesburg, Rio de Janeiro ve Sidney’de konserler düzenlendi. Müzik dünyasının ağır topları, ağırlıklı olarak New Jersey ile Londra’da sahne aldı.

Konserler, 120 ülkenin TV kanalı tarafından yayınlandı.

LIVE EARTH’ÜN SLOGANI: ÇAĞRIYA CEVAP VER
İklim Koruma Birliği (The Alliance for Climate Protection) ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen ‘Live Earth’; bireylerin, kurumların, hükümetlerin küresel ısınma ile ilgili hareket geçmelerini ve mücadele etmelerini sağlamak amacıyla uzun yıllar sürmesi planlanan bir kampanya. Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore da, İklim Koruma Birliği Başkanı ve Live Earth’ün ortaklarından.

MADONNA’DAN ÖZEL ŞARKI
Konserler dizisi için Madonna ‘Hey You’ adlı özel bir şarkı yapmıştı. Şarkı kısa bir süre için organizasyonun basın sponsorlarından MSN’in http://liveearth.msn.com/green/Madonnadownload adresinden ücretsiz olarak indirilebilecek.
24 saat süren etkinlikler kapsamında küresel ısınmanın etkileri ve insanlığı bekleyen tehlikelere ilişkin konser aralarında çok sayıda kısa film gösterildi.

Dev organizasyon Lenny Kravıtz, Jennıfer Lopez gibi ünlülerin sahne aldığı Brezilya’nın Rio De Janerio kentindeki ünlü Kopakabana sahilindeki konserle sona erdi.

KONSERLERDE KİMLER VARDI?

AVUSTRALYA:
Blue King Brown
-Reggae
Crowded House-Rock
Eskimo Joe-Rock
Ghostwriters-Rock
Jack Johnson-Pop
John Butler Trio-Rock
Missy Higgins-Rock
Paul Kelly-Rock
Sneaky Sound System-Electronic
Toni Collette & The Finish-Rock
Wolfmother-Rock

ÇİN:
12 Girls Band
-Rock
Anthony Wong-Rock
Eason Chan-Rock
Evonne Hsu-Rock
Huang Xiao Ming-Rock
Joey-Rock
Sarah Brightman-Rock
Soler-Rock
Winnie Hsin-Rock

BREZİLYA:
Jorge Ben Jor: Samba rock
Jota Quest: Pop-rock
Lenny Kravitz: Hard rock
MV Bill: Rap
Macy Gray: R&B
Marcelo D2: Rap
O Rappa: Reggae/rock
Pharrell: Rap, Funk rock
Vanessa Da Matta: Pop
Xuxa: Pop

ALMANYA:
Chris Cornell-Rock
Enrique Iglesias-Rock
Jan Delay-Rock
Juli-Rock
Katie Melua-Rock
Lotto King Karl-Rock
Mana-Rock
Mando Diao-Rock
Michael Mittermeier-Rock
Reamonn-Rock
Roger Cicero-Rock
Sasha-Rock
Shakira-Rock
Silbermond-Rock
Snoop Dogg-Rock

JAPONYA:
AI-Rock
Abingdon Boys School-Rock
Ai Otsuka-Rock
Ayaka-Rock
Bonnie Pink-Rock
Cocco-Rock
Genki Rockets-Rock
Kumi Koda-Rock
Linkin Park-Rock
Michael Nyman-Rock
Rihanna-R&B/Soul
Rip Slyme-Rock
Rize-Rock
UA-Rock
Yellow Magic Orchestra-Rock

GÜNEY AFRİKA:

Angélique Kidjo-Rock
Baaba Maa-Rock
Danny K-Rock
Joss Stone-Rock
The Parlotones-Rock
The Soweto Gospel Choir-Rock
UB40-Rock
Vusi Mahlasela-Rock
Zola-Rock

İNGİLTERE:
Beastie Boys
-Hip-hop/Rap
Black Eyed Peas-Hip-hop/Rap
Bloc Party-Rock
Corinne Bailey Rae-Pop
Damien Rice-Rock
David Gray-Rock
Duran Duran-Rock
Foo Fighters-Rock
Genesis-Rock
James Blunt-Pop
John Legend-R&B/Soul
Kasabian-Rock
Keane-Rock
Madonna-Pop
Metallica-Rock
Paolo Nutini-Rock
Pussycat Dolls-Rock
Razorlight-Rock
Red Hot Chili Peppers-Rock
Snow Patrol-Rock
Spinal Tap-Rock
Terra Naomi-Rock

ABD:
AFI-Rock
Akon-R&B/Soul
Alicia Key-R & B/Soul
Bon Jovi-Rock
Dave Matthews Band-Rock
Fall Out Boy-Rock
John Mayer-Pop
KT Tunstall-Rock
Kanye West-Hip-hop/Rap
Keith Urban-Rock
Kelly Clarkson-Pop
Ludacris-Hip-hop/Rap
Melissa Etheridge-Rock
Roger Waters-Rock
Smashing Pumpkins-Rock
Taking Back Sunday-Rock
The Police-Rock


Ayrıntılı bilgi için burayı tıklamanız yeterli...
Msn'nin hazırlamış olduğu siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim...

Live Earth’ün çevreci müzisyenleri

7 Temmuz’da 24 saat sürecek Live Earth’ün amacı küresel ısınmaya dikkat çekmek. Organizasyona katılan sanatçılar da çevreci faaliyetleri ile dikkat çekiyor.Live Earth organizasyonunda çevre dostu enerji kaynakları kullanılmasına rağmen Muse grubunun solizti Matthew Bellamy karbon emisyonu yüzünden müzisyenlerin özel jet kullanmasına karşı çıkmış ve bir tartışma başlatmıştı.

Live Earth’ün çevreye duyarlı diğer müzisyenlerinden bazıları ise şöyle:

PEARL JAM
Grubun tüm elemanları çevreye son derece duyarlı. Gitarist Stone Gossard 2002’de, bir doğal hayatı koruma derneğine verdiği söz üzerine son dakikada Pearl Jam konserini iptal etti. Aynı yıl Madagaskar yağmur ormanlarının bir bölümünün kurtarılmasında önemli rol oynadı.
Pearl Jam ayrıca 2005’te biodizelle çalışan tur otobüslerine geçti ve küresel ısınmaya karşı mücadele eden dokuzdan fazla vakfa 120 bin dolar yardım yaptı.

SHERYL CROW
Nisan ayında biyodizelle çalışan bir otobüs ile, yanına çevre bilimci Laurie David’i alarak üniversite öğrencilerine küresel ısınma konusunda konferanslar verdi.

JACK JOHNSON
“Eko-dost olmak benim doğamda var” diyen Johnson biyodizel kullanıyor. Grubu, turne sırasında artan yiyecekleri yerel barınaklara veriyor, sattıkları imzalı ekolojik ürünlerden kazandıklarının bir bölümünü çevreci kuruluşlara dağıtıyor.

MANA
Güney Amerika’nın önde gelen rock grubu Mana’nın çevreci girişimleri 1994’e uzanıyor. O yıl grup bir çevre vakfı olan Selva Negra’yı kurdu. Mana’nın pek çok hit şarkısı çevreci mesajlar içeriyor. Grup şu anda Meksika hükümet yetkilileri ve Meksika Üniversitesi eğitimcilerini, anaokulu öğrencilerini çevre bilinci konusunda eğitmek üzere biraraya getiriyor.

BONNIE RAITT
Raitt yıllardır eylemci kişiliğiyle biliniyor. Aynı zamanda Green Highway isimli eko-köy’ün kurucusu. Raitt, Reverb adlı vakıf tarafından destekleniyor ve bu oluşum daha önce Fray, Norah Jones, Barenaked Ladies ve Dave Matthews Band gibi sanatçılara yeşil turnelerinde destek verdi. 2005’te Raitt, 39 konserinin 30’unda karbon emisyonunu rüzgar enerjisi ile dengeleyerek insaniyet ödülü aldı.

NEIL YOUNG
Sanatçı 2003’te Greendale adlı bir multimedya etkinliği kapsamında kitabını çevre dostu mürekkeple bastırdı. Hatta Young1972’deki “Harvest” albümünün paketlenmesinde de çevreci ürünler kullandırdı.

RED HOT CHILI PEPPERS
Grubun 2002 albümü “By the Way”in 12 sayfalık kitapçığı dönüşümlü kağıttan yapılmıştı. (NTV)

gerekligereksiz 07.07.2007 Live Earth...

İşte Geldim Burdayim...

Riga, LETONYA


Tallinn, ESTONYA


Estonya ve Letonya maceram sona erdi. Türkiye'ye geleli çok az bir süre (yaklaşık 5 saat)oldu.
Gezinin detaylarını önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağım. Notlarımı toparlamam gerekli. Ama size bir kaç ipucu verebilirim; Türkiye Erkekler A Milli Voleybol Takımı'ndan, gemici Atilla abiye, Letonya evlilik geleneklerinden Estonya'nın gece alemlerine bir sürü şey...
Estonya'da ve Letonya'da gördüğümüz mükemmel mimari ve ondan daha güzel olan kızları... :)) (Erkekleri kızları kadar güzel değil, bayan takipçilerimiz için dip not... :))

Letonya ve Estonya yazı dizisi yakında gerekligereksiz'de...

gerekligereksiz dönüş...

Cumhuriyetimize Sahip Çıkacak mıyız?

Cumhuriyet gazetesinin yeni reklam filmleri çok güzel olmuş.
Cumhuriyetimize sahip çıkmak için sayılı günler kaldı.
Sandık başında cumhuriyeti düşünüp son kararınızı verin, eğer hala kararsızsanız...gerekligereksiz sahiplenme...

'Dünyanın yedi harikası' yenilendi

Dünyanın 'yeni' yedi harikası önceki gün düzenlenen törenle açıklandı. Altı yılda belirlenen listeye itiraz eden bol.

Çin Seddi, Roma'daki Colosseum, Hindistan'daki Tac Mahal, Ürdün'deki Petra antik kenti, Rio de Janeiro'daki 'Kurtarıcı İsa' heykeli, Meksika'daki Chichen Itza piramidi ve Peru'daki Machu Picchu antik kenti... Dünyanın yedi yeni harikası Portekiz'in başkenti Lizbon'daki törenle açıklandı.

Yeni7Harika

Yeni 'harikalar' başkanlığını Bernard Weber'in yaptığı, merkezi İsviçre'de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyona yakın kişinin internet ve cep telefonu mesajlarıyla altı yıldır www. new7wonders.com internet sitesine gönderdiği oylarla belirlendi. Dün, şaşaalı törende yedi harikadan biri seçilen Çin Seddi'nin yakınlarında turistleri karşılayan bir yetkili, "Her zamanki gibi bugün de çok turist var ama hiçbirinin yedi harikadan biri seçildiği için buraya geldiğini sanmıyorum" diyordu.

Mısır ve UNESCO değer vermiyor
Mısır'ın önemli arkeologlarından Zahi Hawass, hükümet adına bir açıklama yaparak, Gize'deki piramitlerin her zaman dünyanın tek gerçek harikası olduğunu, internet ve telefon oylarıyla seçilen 'yeni harikalar'ın 'hiçbir değeri olmadığını' söyledi. Yarışma organizatörleri piramitleri nisanda listeden çıkarıp esere 'Onurlu Yedi Harika' unvanı vermişti.
BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) de bu yeni listeyi, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıkladı. New7Wonders Vakfı Başkanı Bernard Weber ise, altı yıllık oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50'sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti. Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan'da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.

Eski listede neler var?
İlkçağlardan beri birçok farklı 'yedi harika' listesi üretildi, hiçbiri evrensel olarak tek kabul gören liste olamadı. Bugüne kadar en yaygın kabul gören liste, antik Yunanlı tarihçilerin hazırladığı. Bu listenin harikaları şöyle: Mısır'daki Gize Piramitleri, Mezopotamya'daki Babil'in Asma Bahçeleri, Olimpia'da yapılıp İstanbul'a taşınan Zeus Heykeli, Efes'teki Artemis Tapınağı, Rodos Adası'ndaki Rodos Heykeli, Yunanistan'daki İskenderiye Feneri ve Bodrum çevresindeki Halikarnas Mozolesi.

gerekligereksiz New7Wonders...

Estonya ve Tallinn


Estonya^nin baskenti Tallinn cok guzeldi. yazacak ve anlatacak cok sey war. Su an Letonya^nin baskenti Riga^dayiz. Internete ara ara girmeye calisiyorum. Turkiye donusu yazacak cok sey olacak gibi...

gerekligereksiz gezinti...