Perfume - KokuHer insanın(varlığın) koku alma duyusu farklıdır. Her insanında kendine özgü bir kokusu vardır. Kokuyu tasfir etmemiz gerekirse, en iyi nasıl anlatabiliriz. Bence Patrick Süskind en güzel şekilde tasfir etmiş.
Romanlardan uyarlama filmlerde, ilk önce kitabı okuyup, filmi mi izlemek gerekli yoksa filmi izleyip mi, kitabı okumak lazım? Koku'yu okumadan filmi izledim ben, Koku'nun kitabınıda okuyacağım en yakın zamanda. Bence ilk önce kitap okunmalı ve sonra filmi izlenmeli...
Grenouille, bence bir dahi...
Filmi izledikten sonra veya kitabı okuduktan sonra, derin bir nefes çekiyorsunuz...
Ben filmden çıkınca derin bir nefes aldım açıkçası...

gerekligereksiz kokular...

Erdoğan'dan Gül'e Jest

Refah Partisi döneminde Necmettin Erbakan'ın Libya gezisinde Kaddafi'nin Türkiye'yi aşağılayan sözlerine tepkisiz kalanlardan biri; Abdullah Gül'dü. RP'den AKP'ye, geçici başbakanlıktan dış işleri bakanlığına ve cumhurbaşkanlığına giden yol...
İkinci adam ,cumhurbaşkanlığına uygun görüldü ve Erdoğan aktif siyaset hayatına devam ediyor.
İlerleyen dönemde başımıza nelerin geleceği meçhul...
Anayasamızın nasıl değişeceğini adım adım izleyeceğiz ve cumhurbaşkanının kritik noktalarda yapacağı atamaları da hep birlikte göreceğiz...
Lambanın balon olduğunu anlayamadık. Yavaş yavaş balon şişiyor ve içimizde patlayacak gibi...
Nereye gittiğimizi hiç bilmiyorum, çıkmaz sokaklarda dolaşacak gibiyiz...

gerekligereksiz jest...

Siz Hangi Şehirdesiniz?

Şehirler arasında ne gibi farklılıklar var?
Büyük şehir kavramı neyin göstergesi?
Büyük şehirlerin tek avantajı sanatı ayağımıza kadar getirmesidir. Sanatsal olarak ulaşmak istediğimiz her şey elimizin altında oluyor. Küçük şehirler bu anlamda fakir kalıyor biraz. Ama her şehirin kendine özgü güzellikleri var.
İstanbul, aradığımız her şey burada galiba...
Geri kalan büyük şehirler aynı kefede...
Küçük olarak tabir ettiğimiz şehirlerin de kendine özgü güzellikleri var.
Büyük şehirin tanımı, sanata ulaşabilme kolaylığı diyebilirim.
Festivaller, sergiler...

gerekligereksiz şehirler...

Reisicumhur Kim Olacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça ortam biraz daha geriliyor.
Başbakan Erdoğan'ın adaylığı konusunda da tepkiler büyük.
Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçerse, aktif siyasetten uzaklaşmış olacak. Cumhurbaşkanı olursa, tarafsız, cumhuriyetçi düşünce yapısını yansıtabilecek mi?
Erdoğan'ın siyaset anlayışı, yaptıkları ve konuşmalarını göz önünde bulundurduğum da başbakan olarak vasat bir performans göstermekte. Cumhurbaşkanı olduğunu düşünürsem, cumhuriyetçi düşünce yapısında değil ve cumhuriyetçi bir düşünce yapısı olmayan bir insanın Cumhurbaşkanı olması ne kadar doğru diye düşünürüm?
Geçen gün yapılan yürüyüşte ilginç bir nokta vardı. Hiç bir olay çıkmadı ve siyasi yürüyüşlerin en kalabalık olanlarından biriydi. Yapılan bir çok yürüyüşe bakıldığında her zaman bir olay çıkmıştır. Amacına ulaşmış bir yürüyüş. Verilebilecek en güzel tepki oldu.
Siteler açılmaya başladı. Kaçkişiyiz'de bunlardan biri...
Tepkisiz kalmayalım...

gerekligereksiz cumhurbaşkanlığı...

Kodak Öğrenci Reklam Filmleri Yarışması '07

Kodak Öğrenci Reklam Filmleri Yarışması '07 başladı.
Sloganı, hayalini haykır ya da sessiz kal...
Pepsi'ye (Sponsor) ait belirtilen ürün seçilip reklam filmi çekilicek.

HAYAL ET.
Harekete geç. Yarışmaya başvur. Ürünü seç. Senaryonu yaz. Elemeyi geç. Ekibini kur.
FİLMİNİ ÇEK.

Senaryoyonu 4 Mayıs'a kadar gönder!
Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

gerekligereksiz yarışma...

Ryan Adams - So Alive


Sanşsız bir eleman isminden dolayı ve brayn adams ile aynı zamanlarda piyasaya çıkması...
Müziği çok başarılı...

gerekligereksiz isim benzerliği...

Ford Flexifuel - Yeni Nesil

Küresel ısınma günümüzün en büyük problemi. Korbondioksit ve sera etkisi yapan gazların yoğunluğu her geçen gün artıyor. Küresel ısınmaya neden olan en büyük sektörlerden biri araba sektörü. Petrolün olduğu her alan korbondioksit salınımı yapmaktadır...
Ford Flexifuel, karbondioksit salınımını %75'e kadar düşürüyor. Ford firmasının duyarlı olması çok güzel. Umarım diyer firmalar gerçeklerin farkına varırlar...

Ford Flexifuel kampanyasına elmaaltshift'te denk geldim. Dolaşmanızı tavsiye ederim...gerekligereksiz duyarlılık...

Die Hard

Uzun bir aradan sonra Die Hard serisinin 4. filmi yazın gösterime giriyor. İlk üç bölümü biraz hatırladıktan sonra 4. bölümün fragmanına göz atacağım.Aksiyonu sevenlerin kaçırmayacağı bir film. Yaz keyfinde ''Die Hard 4'' var. Serinin aksiyon açısından en yoğun filmi gibi görünüyor. Die Hard'ın fragmanını izlemenin zamanı geldi galiba...gerekligereksiz 4. bölüm...

The Police / Every Breath You Take


''The Police'' dedim ve aklıma gelen ilk şarkı ''Every Breath You Take''
Sınırlı sayıda notalar ile bu kadar güzel bir şarkının olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Sizce toplam kaç nota var? Boşuna düşünmeyelim, dinlemek yeterli...

gerekligereksiz nostarji...

Clap Your Hands Say Yeah


Başım döndü biraz ama müzik ve klip güzel olmuş...

gerekligereksiz dönüşler...

Güzel Bir Cumartesi Gecesi


İstanbul Sokak Stili / İstanbul Street Style
haberini BURADAN okuyun...

gerekligereksiz bir gece...

Google Bize Logo Yapsana


Güzel bir kampanya...
Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

gerekligereksiz google...

Dünya'nın Çivisi Çıkıyor

Radikal'den süper bir ek...
Sizlerle paylaşıyorum...

YERYÜZÜNDE HALEN 442 ADET NÜKLEER SANTRAL VAR.

İTALYA ÇERNOBİL FACİASINDAN SONRA TÜM REAKTÖRLERİNİ 1982'DEKİ ULUSAL BİR REFERANDUMLA KAPATTI. İSPANYA'DA DA ŞU ANA KADAR 3 REAKTÖR KAPATILDI. İSVEÇ VE ALMANYA NÜKLEER ENERJİDEN VAZGEÇME KARARI ALDI. ABD VE KANADA, 1978'DEN BU YANA YENİ SİPARİŞ VERMEDİ. AVUSTRALYA, KÜBA, MEKSİKA, PORTEKİZ, YUNANİSTAN, İSKOÇYA, HOLLANDA, İSVİÇRE, NORVEÇ, ENDONEZYA, VİETNAM, TAYLAND VE DAHA PEK ÇOK ÜLKE NÜKLEER PLANLARINI TERK ETTİ.

GÜNEŞ ENERJİSİ PAZARI HER YIL %30 SEVİYELERİNDE BÜYÜME GÖSTERİYOR. RÜZGAR ENERJİSİ GİDEREK DAHA ÇOK KULLANILIR OLMAKTA. ARTIŞ ORANINA GÖRE 20 YIL İÇİNDE DÜNYA ELEKTRİĞİNİN %12'Sİ RÜZGARDAN SAĞLANABİLİR.

TÜRKİYE İSTENEN 3 NÜKLEER SANTRAL YERİNE, ATIK MALİYETİ ÇOK DAHA AZ VE İSTİHDAMI DAHA FAZLA OLACAK GÜNEŞ, RÜZGAR, JEOTERMAL GİBİ YENİLENEBİLİR ENERJİLERE YATIRIM YAPMALIDIR.

HALEN DÜNYADA NÜKLEER SİLAH SAYISI İSE 30000 CİVARINDADIR. ABD, RUSYA, İNGİLTERE, FRANSA, ÇİN, PAKİSTAN, İSRAİL, HİNDİSTAN VE SON OLARAK KUZEY KORE NÜKLEER SİLAH BULUNDURAN ÜLKELERDİR. SADECE ABD'YE AİT, DÜNYANIN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE 5000'İN ÜZERİNDE NÜKLEER SİLAH VARDIR.

ADANA-İNCİRLİK HAVA ÜSSÜ'NDE ABD'YE AİT 90 NÜKLEER BOMBA BULUNUYOR. BU 90 BOMBA; 1000 TANE HİROŞİMA YARATABİLİR.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONTROL ALTINA ALINMAZSA AKDENİZ'DE YIL İÇİNDE SICAKLIĞIN 35 C VE ÜZERİ OLMA SÜRESİNİN 6 HAFTAYA UZAMASI BEKLENİYOR.

AMERİKA KARBONDİOKSİT EMİSYONLARININ YA DA SERA GAZININ %25'Nİ ÜRETİYOR, AB %15'İNİ ÜRETİYOR, TÜRKİYE'NİN DÜNYADAKİ ARTIŞTA %1'LİK ÖNEMLİ BİR PAYI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.

TÜRKİYE, %73'LE, EN YÜKSEK EMİSYON ARTIŞI GÖSTEREN ÜLKE OLDU. TÜRKİYE'DE KÖMÜR İLE BİRLİKTE FOSİL YAKITLARIN KULLANILMA ORANI %75.

DÜNYANIN 4. BÜYÜK GÖLÜ OLAN ARAL GÖLÜ, GİDEREK KURUYOR. UZMANLARA GÖRE 2015'TE TAMAMEN KURUYACAK. TÜRKİYE'DE İSE, 3 GÖL İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALMAKTA.

KÜRESEL SICAKLIK 1900'DEN BERİ 0.7 DERECE ARTMIŞ BULUNMAKTA. BU SICAKLIK ARTIŞININ 2100'DE 2 DERECEYİ AŞMAMASI İÇİN ÖNLEMLERİN ARTMASI GEREKMEKTE. ÖNLEM ALINMASSA ORTALAMA SICAKLIKTA 5.5 DERECE ARTIŞ OLACAK.

AFRİKA KITASI'NDA ORTALAMA SICAKLIK 100 YIL ÖNCESİNE GÖRE 0.5 DERECE DAHA FAZLA. BAZI BÖLGELERDE ÇOK YÜKSEK ARTIŞ GÖRÜLMEKTE, ÖRNEĞİN KENYA'NIN BAZI BÖLGELERİNDE SICAKLIK SON 20 YILDA 3.5 DERECE ARTTI.

AMERİKA'DA 2006 YILINDA KATRINA KASIRGASI 2 MİLYON İNSANI YERİNDEN ETTİ.

ÖNLEM ALINMASSA KÜRESEL ISINMANIN MALİYETİ 7 TRİLYON DOLARI BULACAK VE DÜNYA EKONOMİSİNİN %20'SİNE DENK OLACAK. BUGÜN ÖNLEM ALMANIN MALİYETİ İSE %1'E DENK DÜŞÜYOR.

GEÇEN YÜZYILDE 10-15 CM YÜKSELEN DENİZ DÜZEYİ, BU YÜZYILDA, 2100'E KADAR 15-95 CM ARASI BİR YÜKSELMEYE MARUZ KALACAK. 100 MİLYON İNSAN İKLİM GÖÇMENİ OLACAK. CANLI TÜRLERİNİN %40'I YOK OLACAK.

GEÇEN 40 YIL İÇERİSİNDE SİBİRYA'DA ORTALAMA SICAKLIK 3 DERECE ARTTI.

GÜNEY KUTBU BUZULLARININ %87'Sİ ERİMEKTE VE KÜÇÜLMEKTE.

TÜRKİYE, İNSANİ GELİŞME AÇISINDAN 170'E KADAR ÜLKE İÇİNDE 97. SIRADA.

TÜRKİYE'DE HER YIL, 2 MİLYON TONA YAKIN GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ (GDO'LU) MISIR, SOYA, PAMUK GİBİ ÜRÜNLER HİÇBİR DENETİME TABİ OLMADAN GİRMEKTE; ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERE KATILMAKTA, İŞLENMEKTE VE 800 ÇEŞİTİN ÜZERİNDE ÜRÜN OLARAK TÜKETİCİ SOFRASINA ULAŞMAKTADIR.

GDO'LU ÜRÜNLERİN %98'Sİ BÖCEK İLACI İÇERMEKTEDİR.

DÜNYA'DA 130'DAN FAZLA ÜLKEDE ORGANİK TARIM YAPILMAKTADIR. BU ÜLKELERDEN 90'I GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER, 15'İ İSE AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERDİR. AB ÜLKELERİNDE DE ORGANİK GIDA ÜRETİMİ HIZLA YAYGINLAŞMAKTA, ORTALAMA %25-30 BÜYÜME/YIL GÖSTERMEKTEDİR.

TÜRKİYE'DE GAZLI İÇECEK TÜKETİMİNİN %67'Sİ KOLALI İÇECEKLER.

2005 YILINDA DÜNYADA SİGARAYA BAĞLI HASTALIKLARDAN YAKLAŞIK 5 MİLYON KİŞİ, ÜLKEMİZDE İSE 100000 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.

EĞER BEYAZ EKMEK SOFRAMIZDAYSA UNU BEYAZLATMAK İÇİN KULLANILAN KANSEROJEN OLDUĞU İSPATLANMIŞ BENZOİL PEROKSİT İÇEREBİLİR. AYRICA AB'DE YASAKLANMIŞ FAKAT BİZDE KULLANILAN POTASYUM BROMAT, AZOLİKARBONOMİT VE KLORİN DİOKSİT KATKI MADDELERİ DE EKMEĞİN İÇİNDE BULUNABİLİR.

BİR KÖFTE AĞIRLIĞININ 5 KATI KADAR TOPRAĞIN VERİMLİ TABAKASININ KAYBOLMASINA NEDEN OLABİLMEKTEDİR VE 2300 LİTRE SU VE 600 GR YEM GEREKMEKTEDİR.

GİYSİLERİMİZDEKİ POLYESTER 3-4 ÇORBA KAŞIĞI PETROL İÇERİYOR. POLYESTER MADDESİ ÜRETİLİRKEN AĞIRLIĞININ 1/4 KADAR HAVA KİRLİLİĞİNE SEBEP OLUTOR. AZOT VE SÜLFÜR OKSİTLER, HİDROKARBONLAR, PARTEKÜLLER, KARBONMONOKSİT VE AĞIR METALLER HAVAYA KARIŞIYOR. BİR ÇOK ZARARLARININ YANINDA KALP VE SOLUNUM HASTALIKLARINA SEBEP OLUYOR. POLYESTER ÜRETİMİ ESNASINDA AĞIRLIĞININ 10 KATI KARBONDİOKSİT ORTAYA ÇIKARARAK, KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ARTTIRIYOR.

OTOMOBİL KM DE YOLCU BAŞINA 133-200, OTOBÜS 35-62, TREN 39-78, UÇAK 160-465G KARBONDİOKSİT EMİSYONU ÇIKARMAKTADIR.

DÜNYA KAĞIT TÜKETİMİN GERİ KAZANILMASI HALİNDE, 8 MİLYON HEKTAR ORMAN ALANI KORUNABİLİR. GERİ KAZANILAN 1 TON KAĞIT 16-17 AĞAÇ KURTARIR, ATMOSFERDEN 30 KİLO ATIK AZALTIR. YALNIZCA İSTANBUL'DA TÜKETİLEN 450 BİN YON KAĞIT GERİ KAZANILSA, TÜRKİYE'DE YILDA 38 KM KARE (BÜYÜK ADA'NIN YAKLAŞIK 2.5 KATI) AĞAÇLIK ALAN KORUNABİLİR.

SENEDE YAKLAŞIK 9000 DC10 TİPİ UÇAK İMAL EDİLEBİLECEK KADAR ALÜMİNYUM KUTU ÇÖPE ATILIYOR. 1 ALÜMİNYUM KUTUYU ÜRETMEK İÇİN HARCANAN ENERJİ BİR TELEVİZYONU 3 SAAT ÇALIŞTIRABİLİR.

PİL YAPIMI İÇİN HARCANAN ENERJİNİN AYNI PİLİN ÜRETTİĞİ ENERJİNİN 50 KATI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

10 MİLYON FLORASAN LAMBA 1 KÖMÜR İLE ÇALIŞAN SANTRALİN ÜRETİMİNİ GEREKSİZ KILABİLİR.

BU YIL İÇİNDE 25 BİN KİŞİ SU KİRLİLİĞİ NEDENİ İLE OLUŞAN HASTALIKLARDAN ÖLDÜ. BU ŞEKİLDE SU TÜKETİMİNE DEVAM EDERSEK 2025 SU KITLIĞI YILI OLACAK VE 1 MİLYAR İNSAN TEMİZ SUDAN TAMAMEN YOKSUN KALACAK.

gerekligereksiz ek...

Aile-lerSoru ve sorunlar...
İnsanın hayatında her zaman var. Bu akşam açık bir örneği vardı hayatımda...
Ailemle gurur duyuyorum ve çok seviyorum... Annem, babam ve ablam...
Yazarken sıralamanın önemli olduğuna inanmıyorum. Her birinin yeri farklı. Annemin, babamın ve ablamın...
Ben bu yazıyı yazıyorsam ailemin sayesinde...
Çoğu insan sorun yaşıyor ailesiyle, ben ailemi seviyorum ve gurur duyuyorum.
Annem, her zaman çocuklarını hayatta kendi ayakları üzerinde durmasını öğreten bir anne...
Babam, ben bunu yaşadım siz daha iyisini yaşamak zorundasınız diyen, alışılmışın dışında bir baba...
Ablam, hem kardeşiyim, hem dostuyum, bana en yakın insan...
Hayatta bazı şeylerin farkına varmamız lazım...(Farkında olmayanlar için...)

gerekligereksiz ailem...