Altın Palmiye Sahibini Buldu

60. Cannes Film Festivali, bu akşam düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Törenini Diane Kruger sundu. Fatih Akın “Yaşamın Kıyısında” ile En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görüldü. Altın Palmiye ise Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu’ye gitti.

Altın Palmiye’nin sahibi ve diğer dallarda ödül alan sanatçılar belli oldu. 22 filmin katıldığı yarışma bölümünde yer alan ve favoriler arasında gösterilen Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” adlı filmi En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Büyük ödül Altın Palmiye ise Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu’nin “4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün” adlı filminin oldu.

Mungiu, “4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün”de kürtajın yasak olduğu komünizmin son yıllarında Romanya’da hamile kalan bir kızın endişe dolu hikayesini anlatıyor.

Mungiu’ya ödülünü ünlü ABD’li aktris Jane Fonda verdi. Ödül töreninde bir konuşma yapan Romanyalı yönetmen, “Bu ödülün bana verilmesi, ümit ederim ki, küçük ülkelerde mütevazi bütçelerle ve dev sinema yıldızları olmadan film çeken yönetmenleri de cesaretlendirmesi açısından iyi bir haber olur” dedi.


AKIN’DAN TÜRKİYE’YE MESAJ

“Yaşamın Kıyısında” ile En İyi Senaryo ödülünü alan Fatih Akın ise, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada jüriye, ekibine, eşine ve oğluna teşekkür etti ve Türkiye’ye de bir mesaj verdi. Akın, “Türkiye’de seçimler var. Ne kadar birlik olursak o kadar iyi olur. Ne kadar ayrı düşersek bizim için o kadar kötü olur. Birlik olmamız gerekiyor” dedi.

60. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığını İngiliz yönetmen Stephen Frears yapıyordu. 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi, yazar Orhan Pamuk da jüride yer aldı.


EN İYİ KADIN OYUNCU LEE CHANG-DONG

Yarışmada ilk Altın Palmiye’yi kısa metraj film dalında Lisa Miller, “Ver Llover” adlı filmiyle aldı. İkinci olarak da Altın Kamera Ödülü verildi. Bu ödülü de İsrailli Edgar Kertel, “Les Meduses” isimli filmdeki başarısıyla kazandı.

Bu ödüllerin ardından festivalin jüri üyeleri anons edildi. Jüri Özel Ödülü Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud’un “Persepolis’ine ve Carlos Reygadas’ın “Stellet Licht” adlı filmine verildi. En İyi Erkek Oyuncu Altın Palmiye Ödülü Stephan Frears tarafından ilan edildi. Ödül, “Le Bannissement” isimli filmdeki performansıyla Rus aktör Konstantin Lavronenko’ya verildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Lee Chang-dong, ünlü Fransız oyuncu Alain Delon’un elinden aldı.

Beyaz perdeye en iyi aktarılan film ödülünü, ABD’li yönetmen Julian Schnabel’in çektiği “Le Scaphandre et le Papillon” kazandı.

Cannes 60’ıncı Yıl Özel Ödülü de “Paranoid Park”ı da çeken ünlü yönetmen Gus Van Sant’a verildi.

Jüri ödülü, İranlı yönetmen, Marjane Satrapi’nin “Persepolis” ve Meksikalı Carlos Reygadas’ın çektiği “Lumiere silencieuse” adlı filmlere verildi.

Altın Palmiye’den sonra gelen büyük ödül de Japon yönetmen Naomi Kawase’nin çektiği “La foret de Mogari”ye verildi.


“YAŞAMIN KIYISINDA”YA EKÜMENİK JÜRİ ÖDÜLÜ

Bu arada, Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” filmi, ödül gecesinin öncesinde, Hristiyan dini kuruluşları tarafından, 1974’ten beri verilen, Ekümenik Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

Jüri heyeti 6 kişiden oluşuyor ve bu kişiler, sinema alanında çalışan profesyoneller ve değişik kültürlerden gelen Hristiyanlardan oluşuyor.

Ekümenik jüri heyetinin açıklamasında, ‘Yaşamın Kıyısında’ filminde Almanya ve Türkiye’de, farklı kültürlerden gelen kişilerin ilişkilerinin anlatıldığı belirtildi.


FIPRESCI ÖDÜLÜ “4 AY, 3 HAFTA, 2 GÜN”E

Festivalin diğer ödülleri de dün açıklandı. Geçtiğimiz yıl “İklimler” ile Nuri Bilge Ceylan’a verilen Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği-Fipresci Ödülü bu yıl, bugün Altın Palmiye’nin sahibi olan “4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün”e verildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Romanyalı yönetmen Corneliu Porumboiu da Cannes’da yine komünizmin son yıllarına değindiği “Bükreş’in Doğusu” filmiyle en iyi ilk film dalında Altın Kamera ödülü almıştı.


SCORSESE ‘MASTER CLASS’ DÜZENLEDİ’

Cannes bu yıl yarışma bölümünün zenginliği kadar yan etkinlikleriyle de konuşuldu. Bu yan etkinliklere geçmiş yıllara göre daha fazla oyuncu ve yönetmen katıldı.

Festival kapsamında Martin Scorsese, 60. yıl özel konuğu olarak festivalde bir ‘Master Class’ düzenledi. Usta ABD’li yönetmen ayrıca Cannes’da tüm dünyadan seçkin yönetmenlerin desteğiyle kurulan “World Cinema Foundation-Dünya Sinema Vakfı”nın da tanıtımını burada yaptı. (NTV)

gerekligereksiz cannes film festivalinden son durum...

Cannes Film Festivali

60. yılını kutlayan "Uluslararası Cannes Film Festivali"nde sona yaklaştıkça heyecan dozu artarken film galaları ve ünlü akını sürüyor... Festivalin Türkiye yayıncısı olan NTV, Cannes'daki festival heyecanını, filmleri, etkinlikleri, kırmızı halı geçitlerini, galaları ekrana getiriyor, özel haber ve röportajlarla bu sanat etkinliğini Türk izleyicisi ile paylaşıyor...
Bir haftayı geride bırakan Cannes Film Festivali dünya basının ilgi odağı olmaya devam ediyor... Her gün gerek yarışma gerekse yarışma dışı yapımların galalarına ev sahipliği yapan festivalde boy gösteren birbirinden güzel kadın ve yakışıklı erkek oyuncular en az filmler kadar dikkat çekiyor... Dünyanın dört bir yanından gelen ve Cannes'ın yoğun gündemine yetişmeye çalışan 4 bin civarındaki basın ordusu buradan ülkelerine haber, görüntü ve fotoğraf geçiyor...

Bu yıl üç Türk filmi de festivalde boy gösteriyor. Dün galası yapılan ve Cannes'da Altın Palmiye için Yarışan Fatih Akın'ın filmi "Yaşamın Kıyısında" hakkında son haberler, yönetmen ve oyuncular ile söyleşiler de pogramda yayınlanacak. Ayrıca büyük jüride yer alan Orhan Pamuk'la ilgili yerinden haberleri gün boyunca yayınlanan özel programda ve 18:10'daki Gece Gündüz programında ekrana gelecek...
Festivalin finali bugün 19:30'da NTV'den canlı yayınlanacak...

Yaşamın Kıyısında, Fatih Akın, Tuncel Kurtiz ve Nurgül Yeşilçay isimlerini duymak dileğiyle...

gerekligereksiz cannes...

Björk - Volta

01 Earth Intruders
02 Wanderlust
03 Dull Flame of Desire
04 Innocence
05 I See Who You Are
06 Vertebrae by Vertebrae
07 Pneumonia
08 Hope
09 Declare Independence
10 My Juvenile

Björk öyle bir profil çiziyor ki kimileri ağzı açık takip ediyor, kimileriyse burun kıvırıyor. Bu da aslında Björk'ün doğru işler yaptığının bir göstergesi. (Tabii Bangkok havaalanında bir gazeteciye saldırdığı meşhur hikayeyi saymazsak.) Kimilerinin asla kanının ısınamadığı Björk kimilerinin vazgeçilmez idolü. Yıllar önce yapılan bir araştırmaya göre de dünyanın en travmatik dinleyicileri Björk fanlarından oluşuyor. Eski grubu Sugarcubes'ten sonra kariyerine tek başına devam eden Björk altıncı albümü Volta'yı dünya müzik piyasasına sundu. Albüm önceki gün Türkiye'de Topkapı Müzik etiketiyle yayımlandı. 17 parçanın yer aldığı albümde Björk; seyahat, tutku, doğa, özgüven, annelik, din ve bir intihar bombacısından bahsediyor. The New York Times'la 'Volta' albümüyle ilgili söyleşi yapan Björk, "Bu albümde tüm yapmak istediğim sadece eğlenmek ve hareketli, dinç kuvvetli bir şey ortaya koymaktı" diyor. Bunun için de rotayı işin üstadlarına çevirmiş. Albümde Timberland, Antony (Antony and the Johnsons), Lightning Bolt'tan Brian Chippendale, perküsyon ustası Chris Corsano, Konono No1, kora virtüozu Toumani Diabate, Çinli pipa üstadı Min Xiao-Fen gibi dünyaca ünlü isimlerin imzaları var. Ayrıca İzlandalı müzisyenlerden oluşan 10 kişilik bir nefesli bandosu da albümün konuklarından. 'Volta' yayımlanmadan önce yeni albümünde Timberland'le çalışacağını açıkladığı için Björk'ün hip hop albümü yapacağına dair söylentiler çıkmıştı. Ancak 'Volta' başlı başına bir hip hop albümü olmadı tabii ki. Björk albümde bambaşka bir tarz denemiyor sadece kendi çizgisini Timberland'le kesiştiriyor. Missy Elliot, Justin Timberlake, Nelly Furtado, Pussycat Dolls gibi isimlerle çalışan prodüktör Timberland'in etkisiyle hip hop beat'lerinin kullanıldığı üç parça yer alıyor 'Volta'da. Björk ise albümünün genelini 'tekno vodoo', 'pagan', 'tribal' ve 'dışadönük' olarak tanımlıyor. Albümün Timberland dışındaki diğer bombasıysa 8 Temmuz'da Şan Tiyatrosu harabelerinde dinleyeceğimiz Antony&The Johansons'la yaptığı düet. Björk/Volta/Topkapı Müzik

gerekligereksiz björk...

Nüleer Santraller Kurulmasın

Nükleer santrallere ülkemizde gerek yok. Çıkacak yasayı cumhurbaşkanı Sezer onaylamadı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer nükleer santraller kurulmasına ilişkin yasanın 3 maddesini veto etti. Sezer veto gerekçesinde ''Kamu yararı yeterince gözetilmiyor ve düzenleme Hazine’ye büyük yük getirir'' dedi.

Nükleer santraller kurulmaya başlanırsa, bunları kim kuracak, kim denetliyecek, kimlerin cebi dolacak?...
Gereksiz bir enerji türüdür nükleer santraller. Gerekli yatırımlarla rüzgar çarklarının kullanımı çok daha mantıklıdır.
Siyasi belirsizlik durumunda meclisin, nükleer santraller kurmak için yasa çıkartmak istemesi garip bir durum.
Şu an Türkiye yeterli teknolojiye sahip değil nükleer denetim konusunda. Eğer yasanın onaylanması durumunda bu işleri yürütecek olan ülke Amerika olacak.
Çernobil gerçeğini unutmayalım. Karadeniz kıyı şeridimiz etkilenmişti. Rusya'da ki radyasyondan dolayı. Bu santraller ülkemize kurulacak. Bir düşünmek lazım.
Bu haberin görsel ve yazılı basında gereken yeri almadı. Basında yar alan haberler terörist saldırılardı.
Karmaşa devam ediyor ve 22 Temmuz seçimleri çözüm olacak mı bilinmez?

gerekligereksiz nükleer santrallere HAYIR...

Cinayetler ve Patlamalar

Ankara Ulus'ta patlayan bomba altı can aldı. Bundan yaklaşık iki hafta önce, İzmir mitinginin arifesinde de bomba patlamıştı.
Türkiye'de ki terörist saldırılar her geçen gün artıyor ve daha da tehlikeli bir durum haline geliyor.
İzmir, Ankara ve...
Bombalar teker teker batlıyor ve masum insanlar ölüyor.

Hrant Dink cinayeti, Malatya cinayetleri, Santaro cinayeti ve terörist saldırılar...
Garip bir durumdayız ve insanlar öldürmeye programlanmış sanki. Masum insanlardan ne istiyorlar. Bu katillerin beyinlerini kim veya kimler yıkıyor ve yapması gerekenleri söylüyor.
Şu an Türkiye'nin bulunduğu duruma baktığımda, siyasi bir belirsizlik, cinayetler, terörist saldırılar, mitingler...
Türkiye nereye doğru gidiyor?
Son zamanlar da yaşanan olaylar o kadar karmaşık ki anlam veremiyorum.
Sorunların ne olduğunu bulmamız lazım. Her geçen gün daha kötüye gitmemek için.
Sorun eğitim mi, işsizlik mi, cehalet mi? Sorunu çözüp, uzun vadeli yatırımlar yapmak gerek...
Bu yaşanan olayları sosyolojik ve psikolojik olarak incelemek gerekir. Çünkü taraflar arasında bir önyargı var ve toplumsal bir sorun haline geliyor. Cinayetleri, taraflar arasında sorun yaratmak için yapılıyor. Cinayetleri işleyenler ise milliyetçi duygular içerisinde hareket ettiklerini zannediyorlar. Beyinleri yıkanmış gençliğin önüne geçilmesi gerekir...
Masum insanların ölmemesi gerekli...

gerekligereksiz cinayetler ve patlamalar...

Imogen Heap

Headlock

Goodnight and Go

Last Best Hope


IMOGEN HEAP dinleyelim biraz...
En çok beğendiğim şarkılarından seçmeler yaptım. Last Best Hope klip olarak çok başarılı. İyi seyirler ve dinlemeler...

gerekligereksiz imogen heap...

Çerkezlerden 143 Yıl Öncesine Işık

Kandıra'nın Kefken sahili önceki gece ışıl ışıldı. 3 bin Çerkez, 143 yıl önce Çarlık Rusyası'ndan sürülen atalarına kılavuzluk etmek istercesine, zorlu yolculuğun son durağı olan Kefken sahilini meşaleler ve ateşlerle aydınlattı.
Torunları, Çarlık Rusyası'ndan göçe zorlanan ve gemilerle Anadolu'ya yolculukları sırasında on binlercesi yaşamını yitiren Çerkez atalarını anmaya dört yıl önce başladı. Anma mekânı, sürgünlerin büyük kısmının çıktığı, Karadeniz'in Kefken sahili. Bu yıl da Büyük Çerkez Sürgünü'nün 143'üncü yıldönümünde, yine Çerkezlerin torunları, sürgünde Karadeniz'i geçmeyi başaran atalarının çıktığı noktada buluştu. Anma töreni için Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Kayseri, Balıkesir, Bursa, Kütahya, İstanbul ve Samsun'dan yaklaşık 3 bin Çerkez buluştu.
Erken saatlerde başlayan anmada Kefken Karaağaç Köyü Anıt Mezarlığı'nda, sürgünün tarihiyle ilgili konuşmalar yapılarak dualar edildi. Akşam saatlerindeyse Kefken Çamkonak Babalı sahilinde toplanan Çerkezler, önce denize çelenk bıraktı, ardından sürgünle ilgili oyunlar sahnelendi. Anmaya katılanlar daha sonra da meşaleli yürüyüş yaparak 'Nart ateşi' (Nart-efsanevi Kafkas ırkı) başında dualar etti.

'Çoğu açlıktan öldü'
Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, sürgünün yaşandığı yıllardaki Rus-Kafkas savaşlarının yaklaşık 600 bin cana mal olduğunu söyledi. Korkut her yıl yapılacak anmanın mekânını şöyle açıkladı: "Atalarımızın 143 yıl önce Kuzey Kafkasya'da Rus savaşlarında göçe zorlanması sonucu 1 milyon 600 bin Çerkez göç etti. Bunların büyük kısmı Karadeniz limanlarına indi. Önemli bir bölümü de Kefken kıyılarına çıktı." Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir de sürgünü şöyle anlattı:
"143 yıl önce Kafkasya'dan sürüldükten sonra atalarımız buraya geldi. Yaklaşık üçte biri hastalıktan, açlıktan, yokluktan kırıldı. Anadolu'ya kültür ve güzelliklerle katkıda bulundular. Biz aynı zamanda bu kültürün yaşaması için kendimize, gençlerimize bu tarih ve kültürü anımsatmış oluyoruz. Savaşların bir şey getirmediğini düşünüyor, barış içinde yaşamı temenni ediyoruz."
Çerkez sürgün hareketinin en önemli nedeni, iki asır süren Rus savaşlarının Çerkezler aleyhine mağlubiyetle sonuçlanması. Büyük Çerkez Sürgünü'ne kaç kişinin çıktığına dair 700 binden 2 milyona kadar değişen rakamlar var. (Radikal)

Bugün gazete keyfimi yaparken çerkezler hakkında bilmediğim bilgilere ulaştım. Ben de çerkezim ve 143 yıl önce yaşananları tam olarak bilmiyormuşum. Öğrenmek güzel bir şey ve paylaşmak...

Haberi okuduktan sonra yazıyı gerekligereksiz'e koymak istedim ve aklıma ilk olarak gelen görsel, Hallice'nin çizmiş olduğu ''çerkez kızı'' çizimi oldu. Çizimi kullanmama izin verdiği için teşekkür ederim...

gerekligereksiz çerkezler...

ZodiacYönetmen: David Fincher
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey Jr.
Senaryo: James Vanderbilt
Müzik: David Shire
Görüntü Yön: Harris Savides
Tür: Suç-Gerilim
Süre: 158 Dk.
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD
Dağıtımcı: Warner Bros.

“Se7en” ve “Fight Club”ın yönetmeni David Fincher, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikayesine dayanan gerilim filmi “Zodiac”la tekrar karşımızda.
Merakla beklediğim filmler arasında yer alıyor Zodiac. David Fincher klasiklerinden biri olacak galiba...

gerekligerekiz David Fincher...

Shake It Up ŞekerimFinlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleşen 52. Eurovision şarkı yarışmasında kazanan 268 puanla Sırbistan oldu. İzleyicilerin sms ile desteklerini sundukları oylamada Sırbistan'ı temsil eden Maria Şerifoviç, "Molitva" isimli şarkısıyla ülkesini birinciliğe taşıdı.

Avrupa'nın en eski şarkı yarışmalarından olan Eurovision, bu yıl Finlandiya'nın ev sahipliğinde yapıldı. Helsinki'de gerçekleştirilen 52. Eurovision şarkı yarışmasında Maria Şerifoviç'in yorumuyla "Molitva" isimli şarkı, Sırbitan'a birinciliği getirdi. Eurovision'a ilk kez katılan Sırbistan'ın bu başarısı, büyük dikkat çekti. İzleyicilerin gönderdiği sms'lerle belirlenen puanlamada birinciliği alan Sırbistan, rakipleri arasındaki büyük puan farkını oylama süresince korudu.

Ülkemizi temsil eden Kenan Doğulu, "Shake It Up Şekerim" adlı parçası ile 163 puan toplayarak 4. olurken, önümüzdeki yıl düzenlenecek yarışmada doğrudan finale katılma hakkını Türkiye'ye kazandırdı.

gerekligereksiz Eurovision...

Anneler ve Günler

Annem benim, anneler günün kutlu olsun ve bütün annelerin...
Hediye alırken lütfen ev ihtiyacı olan araç gereçler almayın. Yani mutfak malzemeleri...
Nasıl olduysa mutfak ihtiyaçları annemizin ihtiyacı olarak algılanmaya başlamıştır. Tamam, evin mutfak bölümünden sorumlu kişiler genellikle annelerdir ama annelerin ihtiyacı değil evin ihtiyacıdır.
Hediye alırken annelere özel hediyeler alınmalı, çünkü anneler çok özel insanlardır...
Çoğu insanın hayatta en çok sevdiği insan annesidir büyük bir ihtimalle...
Yazımı babamın güzel bir sözüyle kapatmak istiyorum.
BU HAYATTA EN ÇOK ANNENİ SEVMELİSİN...

Görsel için hallice'ye teşekkürler...

gerekligereksiz annem...

Rahmaninov Günleri Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Rahmaninov Kültür ve Müzik Derneği bir ilki gerçekleştiriyor ve İstanbul'da 'Rahmaninov Günleri' düzenliyor. 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecisi Rahmaninov'un anısına gerçekleştirilecek olan 'Rahmaninov Günleri' 18-20 Mayıs tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek. Amaç Rahmaninov'u Türkiye'de tanıtmak ve Türkiye-Rusya ilişkilerine katkı sağlamak. 'Rahmaninov Günleri' kapsamında 18 Mayıs tarihinde Yuriy Didenko'nun piyanosuna CRR Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Orkestrayı Rusya Halk Sanatçısı, kemancı ve orkestra şefi Maksim Fedotov yönetecek. Klasik müziğin Rusya'daki duayeni, Rahmaninov'un öğrencisi, Çaykovsky Konservatuarı Rektörü Prof. Victor Merzhanov etkinliğin ikinci gününde dinleyicilerle buluşacak önemli isimlerden. Etkinlik biletleri CRR Konser Salonu gişesinden temin edilebilir. (Radikal)

NOT:Shine filmini izlemenizi tavsiye ederim. Rahmaninov'dan aklıma geldi...
Shine filmi Avustralyalı ünlü piyanist Davit Helfgoth'un hayatını konu alan ve Geoffrey Rush'a en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazandıran, bol ödüllü ve soundtrack'i ülkemizde yok satan bir filmdi...

gerekligereksiz üstat...

HP -Michel Gondry

Hp ve Dell ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bilgisayar sektörünün 2 devi olduklarını belirtmiştim. ''Dell Laptop Tribute - My PC Is On Fire'' dell'in reklam filmiydi. Elma+alt+shift'te hp'nin ''HP -Michel Gondry'' reklam filmine denk geldim. Kıyaslama yaptığımda hp'nin reklamları daha yaratıcı ve daha güzel...
Teknoloji ve yaratıcılık... Hp bunu sağlıyor kesinlikle...
Hp, bilgisayar pazarında kendi dilimini her geçen gün artırıyor. Reklam filmlerinin ilgi çekici olması ve yaratıcı olması hp'nin pazar payını yükseltiyor. Kampanyalarına göz atmanızı tavsiye ederim. Ama ilk önce reklam filmi...


gerekligereksiz hp...

Karikatürün Başkenti Bursa

Türkiye'nin ilk karikatür bienali Bursa'da düzenleniyor. Bursa'yı karikatürün merkezi ve çizerlerin buluşma noktası yapma iddiasıyla yola çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 1. Uluslararası Bursa Karikatür Bienali bugün başlıyor. Teması 'Mavi Altın: Su' olarak belirlenen bienal, çeşitli etkinliklerle 8 Eylül'e kadar sürecek.
Bienal kapsamında birçok karikatür sergisi izlenebilecek. Sergilerin ana mekânı da Tayyare Kültür Merkezi olacak. Tayyare'de açılan Arnavutluk karikatürünün önemli ismi Agim Sulaj, Türkiye'den Tan Oral'ın bienale özel 'Susadım!' başlıklı sergisiyle merkezi Bursa'da olan Anadolu Karikatürcüler Derneği'nin karma sergisi 12 Mayıs'a kadar sürecek. 2005'te Aydın Doğan Karikatür Yarışması'nın jüri başkanlığını yapan dünyanın en ünlü ilüstrasratörlerinden Çek sanatçı Adolf Born ile 1983'te Aydın Doğan Karikatür Yarışması'nda birinci seçilen Rus karikatürünün büyük imzası Mikhail Zlatkovski'nin sergileri ise 20 Mayıs'a kadar izlenebilecek. Ayrıca mobility (hareketli) bir sergi de bienal boyunca Bursa'yı dolaşacak.
Bienal kapsamında bu sabah saat 10.30-12.00 arasında Hayvanat bahçesi yanında gerçekleştirilecek etkinlikte Prof. Atilla Özer, Eray Özbek, Mehmet Kahraman, Ahmet Aykanat ve Zeki Bulut duvarlara çizimler yapacak. 12 Mayıs Cumartesi ise Kent Müzesi yanında karikatüristler isteyen herkesin portre karikatürünü yapacak. Uludağ Üniversitesi'nde 15 Mayıs saat 14.00'te düzenlenecek 'Karikatürün Dili ve Özellikleri' başlıklı söyleşiye Radikal gazetesi çizerleri Piyale Madra, Ramize Erer'in yanı sıra Raşit Yakalı, Ahmet Aykanat, Zeki Bulut, Turgut Demir katılacak. 27 Mayıs'ta Hayvanat Bahçesi girişinde eğitmen karikatürist Ahmet Aykanat gözetiminde Koç ve Şahin Yılmaz İlköğretim Okulu öğrencileri grafiti yöntemiyle asfalt üzerine çizimler yapacak. 5 Ağustos'ta ise dünyaca ünlü karikatüristler Uludağ'in zirvesinde karikatür çizecek ve bunlar zirvede sergilenecek.

5 bin dolar ödüllü yarışma
Bienal kapsamında ayrıca uluslararası bir karikatür yarışması düzenleniyor. Son başvuru tarihi 1 Ağustos olarak belirlenen yarışmanın konusu 'Su'. Jürisi Gerard Vandenbroucke, Bob Vincke, Mikhail Zlatovski, Vladimir Kazanevski, Salih Memecan, Eray Özbek, Ahmet Aykanat, Mehmet Kahraman, Cüneyt Şenyavaş, Sabri Yalın ve İbrahim Er'den oluşan yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 2 bin 500, üçüncüye de 1000 dolar para ödülü verilecek. Mansiyona değer görülen 10 kişi de 200 dolar alacak. (Radikal)

gerekligereksiz karikatürler...

Piksella.com

Photoshop'un aslında hiç de korkulur bir yanı olmadığını çok daha yakından farkedeceğiniz dersler sayesinde kişisel albümlerinizi kendiniz oluşturabileceksiniz. Yapmanız gereken derslerde anlatılan teknikleri adım adım uygulamaktan ibaret. Berbat görünen bir fotoğrafı nasıl bir sanat harikasina dönüştüreceğinizin, eskimiş fotoğraflarınızı nasıl tamir edebileceğinizin, nasıl 10 yıl gençleşebileceğinizin tarifleri basit anlatımlarla Photoshop derslerinde olacak. Sık sık yenilenen ders konuları ile kısa bir süre içinde arkadaşlarınızı şaşırtacak kadar Photoshop bilgisine sahip olmak elinizde. (piksella)

Photoshop öğrenmek isteyenler için iyi bir site olabilir. Ben 15 Mayıs 2007'yi bekliyorum. Aktif olarak hizmete geçecekmiş. Bakalım Photoshop ile ilgili neler kapacağız Piksella'dan...

gerekligereksiz photoshop...

Coca-Cola 121 yaşında

Dünyanın en değerli markası olarak kabul edilen Coca-Cola 121. yaşını kutluyor. Coca-Cola, ilk kez 1886'da kullanılan 'Nefis ve serinletici' sloganını günümüze kadar taşıdı. Bugün, günde 1 milyar bardaktan fazla tüketilen Coca-Cola, 8 Mayıs 1886'da Eczacı Dr. John S.Pemberton'ın Georgia Atlanta'da üç ayaklı pirinç bir çaydanlıkta yaptığı lezzetli ve serinletici şurubun karbonatlı su ile ikram edilmesiyle yaratıldı. Dr. Pemberton'un ortağı Frank Robinson ise iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacağını düşünerek kendi el yazısıyla Coca-Cola'nın bugüne kadar değişmeden gelen logosunu yarattı.

gerekligereksiz serinlik...

Dell Laptop Tribute - My PC Is On Fire


Dell laptop piyasasında hp'den sonra 2. sırada yer alıyor. Laptop piyasasının 2 devi dell ve hp, kampanyaları, yeni ürünleri ve reklam videolarıyla piyasadaki dilimlerini büyütmek için kıyasıya mücadele içindeler.
Dell'in ''My PC Is On Fire'' videosu gerçekten güzel olmuş.
Hp'nin videolarına göz atmak isterseniz Elmaaltshift'in arşivinden ulaşabilirsiniz.
Teknoloji ve yaratıcılık, bilgisayar piyasasının en önemli 2 unsuru bence...
Elmaaltshift'te hp'nin videolarını izledikten sonra farkı anlayacaksınız.
Bende hp kullanıcısıyım. :) Teknoloji ve yaratıcılık...

gerekligereksiz laptop...

Karl Marx'ın Gençlik Dönemi Beyazperdede

Alman filozof Karl Marx'ın gençlik dönemi beyaz perdeye yansıyacak. Film yapımcısı Jacques Bidou, Haiti doğumlu yönetmen Raoul Peck'in yöneteceği filmin ünlü filozofun gençlik maceralarını konu alacağını ve Marx'ın 1830-1848 yılları arasındaki gençlik dönemini kapsayacağını söyledi. Marx'ın bu dönemde genç bir deha olarak görüldüğünü belirten Bidou, bu dönemin ayrıca düşünce hayatında büyük bir hareketin doğuşu olarak değerlendirildiğini ifade etti. Filmde, Marx'ın Paris ve Brüksel'deki günlerinin, Komünist Manifesto'yu yayımlamasının, aristokrat eşi Jenny von Westphalen ve Komünist Manifesto'yu beraber yazdığı arkadaşı Friedrich Engels ile ilişkilerinin ele alınacağı belirtildi. Bidou, filmde rol alacak oyuncuların henüz belli olmadığını, ancak ilke olarak karakterlerin genç olması gerektiğini söyledi. 20 milyon dolara mal olacak İngilizce filmin çekimlerine 2008'in şubat ayında Almanya, Fransa, Belçika ve Lüksemburg'da başlanacağı, aynı yılın sonunda da gösterime gireceği kaydedildi.

gerekligereksiz Marxizm...

Masstival 2007

İlki düzenlenecek olan Masstival 14 ve 15 Temmuz'da Parkorman'da. Festival kapsamında Tori Amos, Avril Lavigne, Cake, Pain of Salvation, Sum 41 var. Festivalde ismi açıklanmayan süprizlerde olacak. Güzel bir müzik festivali olacak gibi...
Biletler satışa Biletix üzerinden çıktı.
Şimdiden keyifli Masstival'ler...
Ayrıntılı bilgi için buraya tıklamanız yeterli olacak...

gerekligereksiz masstival...

Efes Pilsen Maket ve Obje Yarışması 2


Efes Pilsen Maket ve Obje Yarismasi 2
Uploaded by firat

Efes Pilsen'in klasikleşen formlarından hareket ederek yaratıcı düşüncenin ürünü olan maket ve objelerin hayata geçirilmesini sağlamayı amaçlayan Efes Pilsen Maket ve Obje Yarışması'nın ikincisi 1 Mart tarihinden itibaren start aldı.
"Maket" ve "Obje" olmak üzere iki ayrı kategoriden oluşan yarışmada, değerlendirme sonucu her iki kategorinin birincilerine Samsung Plazma TV 42", ikincilerine Samsung Ev Sinema Sistemi ve üçüncülerine ise Samsung Video Kamera hediye edilecek.
Ayrıca, eserlerini yollayan ilk 200 kişiye Efes Pilsen'den sürpriz hediyeler var.
Yaratıcı tiryakilerin dikkatine...

Elmaaltshift'ten araklanmış bir haberdir.
Haberi yayınlamama izin verdiğiniz için teşekkürler...

gerekligereksiz yaratıcılık...

Bakalım Ne Olacak?

Anayasa mahkemesi, kararı çarşamba gününe kadar yetiştirecekmiş sanırım. Ak, kara o zaman belli olacak. Umarım güzel bir sonuç çıkar...
Seçimler önünde sonunda olacak. Erken seçim olma ihtimali yüksek gibi görünüyor.
Erken seçim olursa neler olacak diye bir düşündüğümde?
Tahmini meclisteki partiler ve durumları...

AKP oy çoğunluğu ile hükümet kurma çabası içinde olacak. Ama hangi parti ile ortaklık kuracağı bilinmez. Üzücü gerçek...

CHP yapılan seçimlerde çok oy kaybetmese iyi olur. Çünkü muhalefet olmayı çok iyi başardıkları söylenemez. Muhalefet olmaya devam edilecek gibi...

DYP meclise ANAP ortaklığı olsun ya da olmasın girecek. Mecliste söz sahibi olacak gibi...

ANAP meclise DYP ortaklığı olmadan girme ihtimali var. Seçim sonrası bir ortaklık kurulabilinir mecliste...

GP süpriz parti olacak gibi görünüyor...

DSP %7-%8 oranında kalır gibi ama CHP'nin oyundan kendine düşen payı alacak. CHP'den alacağı oylar aslında meclise girme yolunda yolunu açaçak gibi...

MHP her zaman belirli bir oy potansiyeline sahip. Karmaşadan yararlanacak olan partilerin başında geliyor, meclis yolunda...

gerekligereksiz tahminlerim...